Çocuk ve Ergen Psikolojisi Problemleri

Çocuk ve Ergen Psikolojisi Problemleri insanların çocukluk ve ergenlik döneminde yaşadığı fiziksel, psikolojik, sosyal, davranışsal sorunların bütününe verilen addır.

Bireylerde özellikle çocukluk ve gençlik dönemlerinde aile yaşantısı, arkadaşlık ilişkileri ve okul hayatı kaynaklı birçok Çocuk ve Ergen Psikolojisi Problemi yaşanmaktadır.

Tüm bu sorunlar Uzman Psikolog kontrolünde yapılacak Çocuk ve Ergen Terapisi tedavi yöntemleri ile giderilmektedir.

Özellikle Çocuk – Ergen Psikolojisi konusunda uzman kişiler tarafından yönetilen terapiler sayesinde çocuklar bu süreçte olabilecek minimum duygusal hasar ile kurtulmaktadır.

Çocuk ve Ergen Terapisi ile genç bireyler ihtiyaç duydukları manevi yardımı alabilmekte, yaşadığı problemlerin çözümünde yanında bir destek olduğunu hissetmektedir. Bu tedavi sayesinde çocukların ve gençlerin öz farkındalığını anlaması sağlanmaktadır.

Çocuk ve Ergen Terapisi sürecinde öncelikle ebeveyn çocuğunun yaşadığı sorunların farkına vararak Uzman bir Psikolog tarafından muayene edilmesini sağlar.

Uzman Psikolog tarafından yapılan görüşme sonucunda çocuk veya genç bireyin yaşadığı problemler, aile ve arkadaş ilişkileri değerlendirilerek sorunların nasıl çözüleceğine karar verilerek tedavi planı oluşturulur.

Eğer ebeveyni olduğunuz bireyin psikolojik anlamda destek alması gerektiğini düşünüyor ve ne yapacağınızı bilmiyorsanız Hemen Bize Ulaşarak randevu alabilir, Uzman Psikolog Gamze Göktürk tarafından yapılacak görüşme ile tedavi planınızı oluşturabilirsiniz.

Çocuk ve Ergenlerde Görülen Problemler

Tüm insanlar çocukluk, ergenlik ve gençlik dönemlerinde karmaşık duygu, düşünce ve fikirlere sahip olabilirler. Bu durum ebeveynlerin çocuklarının gelişim süreci ile ilgili kaygılara kapılmasına yol açar.

Çocuklar ve ergenler geçirdikleri büyüme ve gelişim sürecinde birçok farklı durumla karşı karşıya kalabilirler. Bu durumlar karşısında ihtiyaç duydukları desteği Çocuk ve Ergen Terapisi sayesinde uzman kişilerden alabilirler.

Çocuk ve Ergenlerde en sık karşılaşılan, Çocuk ve Ergen Terapisine ihtiyaç duyulan problemler arasında;

 • Kişilik Bozuklukları,
 • Depresyon ve Panik Atak,
 • Kardeş Kıskançlığı,
 • Çekingenlik ve Saldırgan Davranışlar,
 • Öfke Nöbetleri,
 • Konuşma Bozuklukları ve Kekemelik,
 • Dikkat Bozuklukları,
 • Hiper Aktivite Problemleri,
 • Aile ve Arkadaş Sorunları,
 • Çocuk – Aile veya Ergen – Aile Çatışmaları,
 • Öğrenme Bozuklukları,
 • Eğitimsel Başarısızlıklar,
 • Özgüven Problemleri,
 • Yasaklı Madde Bağımlılığı,
 • Yeme – İçme Bozuklukları,
 • Takıntılı Davranışlar,

belirtilebilir.

Yukarıda belirttiğimiz problemlerden bir veya birkaçını çocuğunuzda gözlemliyorsanız zaman kaybetmeden Bize Ulaşarak Randevu Alabilir, Uzman Psikolog Gamze Göktürk tarafından yapılacak muayene ile yaşanan problemin teşhis ve tedavi edilmesini sağlayabilirsiniz.

Çocuk ve Ergen Terapisi Yöntemleri

Çocuk ve Ergen Psikologları çocuklarda veya ergenlerde gözlemlenen problemlerin sağlıklı bir şekilde değerlendirilmesi ve çözümlenmesi, ilerleyen dönemlerde üzerlerinde olumsuz bir etki kalmaması için gerekli tedavi sürecini yürüten uzmanlardır.

Vakayı değerlendiren uzman psikologlar kişiye hangi Çocuk ve Ergen Terapisi yönteminin uygulanması gerektiğine karar verirler.

Günümüzde başvurulan Çocuk ve Ergen Terapisi Yöntemleri arasında;

 1. Aile Terapisi : Çocuklar, gençler veya ergenlerde ebeveynlerinin boşanma sürecinde, ölümle sonuçlanan kayıplarda, ekonomik problemlerin yaşanmasıyla ortaya çıkan problemlerin çocuklar ve ailelerin birlikte katıldığı seanslar sonucunda giderilmesinin hedeflendiği Çocuk ve Ergen Terapisi yöntemidir.
 2. Grup Terapisi : Çocuklarda, gençlerde veya ergenlerde görülebilen utangaçlık, yalnız kalma, içe kapanma gibi durumların tedavi edilmesi için uygulanan Çocuk ve Ergen Terapisi tekniğidir. Grup Terapisi ile çocukların ve ergenlerin sosyal yaşamlarını geliştirmek ve kaybolan öz güvenlerini geri kazandırmak amaçlanmaktadır.
 3. Oyun Terapisi : Özellikle okul öncesi çocuklarda görülen duygusal sorunlar ve travmaların tedavisi için uygulanan Çocuk Terapisi tekniğidir. Çocuk psikolojisi alanında uzman bir terapist tarafından oyuncaklar, oyunlar gibi araçlar kullanılarak yapılan bu tedavi çocukların fikirlerini ifade edebilmelerini, endişelerini ortaya koyabilmelerini amaçlamaktadır.
 4. Bireysel Terapi : Çocuklar,ergenler ve gençlerde özel olarak uygulanan, onların ruhsal durumlarını öğrenebilmeyi ve konuşarak kendilerini ifade edebilmelerini sağlamayı amaç edinmiş Çocuk ve Ergen Terapisi türüdür.
 5. Bilişsel Davranışçı Terapi : Bu uygulama ile takıntılı davranışlar sergileyen, ilgi çekme gayesi içerisinde olan çocukların ve ergenlerin tedavi edilmesi hedeflenmektedir.

gösterilebilir.