Cinsel Terapi Danışmanlığı

Cinsel Terapi Danışmanlığı cinsel problemler konusunda deneyim sahibi psikologlar tarafından cinsel sorunlar yaşayan çiftlere uygulanan davranış terapisi tekniğidir.

Cinsel hayat kadın ve erkeği birbirine bağlayan ve ilişkide vazgeçilmez bir unsurdur. Çiftler cinsel yaşamda yaşadıkları problemleri ilişkinin geneline yansıtabilmekte ve bu durum ayrılıkla sonuçlanabilmektedir.

Uzman Psikolog kontrolünde gerçekleştirilen Cinsel Terapi sonucunda kadın veya erkekte görülen ve cinsel ilişkiyi olumsuz etkileyen problemler tedavi edilmektedir.

Sizde partnerinizle cinsel birliktelik esnasında problemler yaşıyor ve sağlıksız cinsel ilişki nedeniyle huzursuz bir hayat sürüyorsanız Hemen Bize Ulaşarak randevu alabilir, Uzman Psikolog Gamze Göktürk tarafından yapılacak görüşme ile tedavi planınızı oluşturabilirsiniz.

Cinsel Terapi Nedir?

Cinsel hayatta problemler yaşayan kişiler ya da çiftlerin bu rahatsızlıklarının giderilmesi için Uzman Psikologlar tarafından yönetilen zihinsel tedavi sürecine Cinsel Terapi adı verilir.

Cinsel Terapi sürecinde kişilere kesinlikle fiziksel olarak müdahale edilmez. Uzman eşliğinde yapılan konuşma terapileri sayesinde yaşanan cinsel problemin temeline inilerek çözüme kavuşturulmaya çalışılır.

Cinsel Terapide ana hedef kişileri cinsellik konusunda bilinçlendirmek ve eğitmektir. Ayrıca kişilere cinsel problemlerin kaynağı da öğretilir. Eğer yaşanan sorunlar fiziksel nedenlerle meydana geliyorsa kişiler üroloji ve dahiliyeye yönlendirilir.

Cinsel Terapi ile Tedavi Edilen Sorunlar

Uzman Psikologlara ulaşan ve yaşadıkları sorunlar tespit edildikten sonra Cinsel Terapi uygulanmasına karar verilen çiftlerde en sık görülen problemler arasında;

  1. Sertleşme Problemi : Günümüzde erkeklerde en sık görülen cinsel problem ereksiyon olamama yani sertleşememedir. Bu sorunu cinsel güç arttırıcı kimyasal ilaçlar kullanarak çözmek isteyen kişiler bu yolda ciddi sağlık problemleri yaşayabilirler. Oysa ki sertleşme sorununa neden olan psikolojik etkenler tespit edilerek bu durumun üstüne gidilmesi ile kişi kalıcı olarak bu problemden kurtulmaktadır.
  2. Vajinismus : Kadınlarda cinsel hayatı olumsuz etkileyen ve cinsel ilişkiyi dayanılmaz bir hale getiren sorunların başında vajinismus gelmektedir. Bu durum kadınlarda hiçbir fiziksel problem olmamasına rağmen yalnızca cinsel ilişki esnasında pelvis kaslarının istemsiz kasılmasından dolayı ilişkiye girememeleri ya da ağrılı ilişki yaşamaları olarak ifade edilebilir. Vajinismus bu alanda uzman bir psikolog tarafından uygulanan Cinsel Terapi ile en hızlı çözülen rahatsızlıktır. Bu terapi sayesinde kadının bilinç altına yer eden kaygı, korku ve endişeler yok edilir. Cinsel ilişki konusunda verilen doğru eğitimler sonucunda bu problem tamamen ortadan kaldırılır.
  3. Cinsel İstek Farklılıkları : Cinsel ilişkinin ne zaman ve ne sıklıkta olacağı konusunda çiftler arasında tartışmalar meydana gelmektedir. Erkeklerin cinsel isteğinin kadınlardan fazla olması çiftler arasında problemler yaşanmasına neden olur. Cinsel Terapi sayesinde çiftlerin birbirini dinlemesi ve anlaması sağlanarak sağlıklı bir cinsel hayatları olmasına yardımcı olunur.

gösterilebilir.

Cinsel Terapi Nasıl Yapılır?

Cinsel Terapi özellikle bu alanda eğitim almış Uzman Psikolog takibinde yapılan ve yüksek başarı oranına sahip bir tedavi yöntemidir.

Cinsel Terapi seanslarına çiftlerin birlikte veya ayrı ayrı gelmesine uzman terapist karar vermektedir. Uzman Psikolog her iki bireyle de ayrı ayrı görüşerek kişinin cinsel öyküsünü ve yaşadığı sorunları tespit eder.

Yaşanan sorunlar tam olarak tespit edildikten sonra çift ile birlikte yapılması gereken doğrular kararlaştırılır. Cinsel Terapi sürecine çiftin inanması ve uzmanla birlikte hareket etmesi çok değerlidir.

Bununla birlikte Cinsel Terapi Danışmanlığı esnasında çifte cinsel bölgelerin fizyolojisi, anatomisi, cinsel yanıtların işleyişi, doğru olmayan cinsel inanışlar ve cinsellik kavramı anlatılır. Sonrasında farklı ev ödevleri verilerek süreç takip edilir.

Cinsel Terapinin Başarısı

Cinsel Terapi Danışmanlığı çiftlerde ciddi fiziksel rahatsızlıklar olmadığı sürece çok yüksek başarı oranına sahip bir tedavi tekniğidir. Özellikle kadınlarda çok sık görülen vajinismus probleminin tedavisinde Cinsel Terapi kesin ve hızlı sonuç vermektedir.

Vajinismus yani ağrılı cinsel ilişki sorununun yanı sıra erkeklerde farklı nedenlerle yaşanan sertleşme problemine de Cinsel Terapi ile olumlu etkiler sağlanmaktadır. Çiftlerin cinsel ilişkide yaşadığı fikir ayrılıkları da bu terapi sayesinde kolayca çözümlenmektedir.

Cinsel Terapi ile çözülmesi en uzun süren ve zorlu bir süreç izlenilen cinsel problem olarak çiftlerden birinde veya her ikisinde birden cinsel isteksizlik yaşanması gösterilebilir.